Vlašim, centrum Podblanicka, město se sedmisetletou tradicí
Vlašim, město pod Velkým Blaníkem leží v kraji, obestřeném pověstmi o tajemném vojsku spícím v hoře.
Ve vlašimském zámku si můžete prohlédnout Muzeum Podblanicka.
Perlou Vlašimi je zámecký park, kterým se klikatí řeka Blanice a najdete v něm řadu romantických staveb, z nichž nejznámější i nejzajímavější je Čínský pavilon, ale i přírodních zákoutí. Tři půvabné novogotické vstupní brány slouží jako galerie, restaurace, kavárna a cukrárna, pozornost si ale zaslouží všechny stavby a celý park.
První zmínka o hradu nad řekou Blanicí, jenž vystavěl rod Janoviců, je z roku 1318. Do 20. století se na zámku vystřídalo 14 šlechtický rodů, které ho postupně přestavovaly podle trendů své doby. K významnějším obyvatelům sídla patří rod pánů z Jenštejna. Z toho pocházel i druhý pražský arcibiskup a první český kardinál Jan Očko z Vlašimi.
Reprezentativní šlechtické sídlo ze zámku ve Vlašimi vybudovali Trčkové z Lípy. Ti vystavěli i gotický kostel sv. Jiljí. V roce 1744 získala panství knížata z Auerspergu, která vlastnila zámek až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Nyní je v majetku města Vlašimi.
Znak města pochází přibližně z roku 1580. Zlatá písmena A K Z P v horním modrém poli jsou iniciály Aleše Klenovského ze Ptení. Tato verze je do dnešních dnů oficiálním městským znakem pro účely grafických listů a slavnostních tisků. Pochopitelně má i další mutace. Vlašim dostala i svůj vlastní prapor, jenž byl inaugurován na počátku roku 1994. Sestává ze tří vodorovných pruhů, zlatého, stříbrného a modrého. Tyto barvy vycházejí z městského znaku.
O historii se nejvíce dozvíme především z knihy Františka Augustina Slavíka Dějiny města Vlašimi a jeho statku, kterou vydal vlastním nákladem v roce 1889. Kniha byla z iniciativy Vlastivědného klubu a na náklad samotného města v roce 1994 reprintována.
Marie Josefa z Trautsonu a její manžel Karel Josef z Auerspergu se zasloužili především o malebný, romantický park, jenž zde v roce 1775 založili v místech bývalé obory a zámecké zahrady v údolí řeky Blanice. Vlašimský zámecký park, patřící svou rozlohou 75 ha mezi největší zámecké parky ve střední Evropě, spadá také do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.
Ve Vlašimi najdete také paraZOO, ve které žijí zvířata, která nemohou být vypuštěna do volné přírody kvůli trvalým následkům po nemocech nebo úrazech, a tak našla nový domov v zahradě Podblanického ekocentra. Seznámíte se tu s životními osudy jednotlivých zvířat a dozvíte se také, jak zacházet se zraněnými živočichy, pokud byste je náhodou objevili na svých cestách.
Nejkrásnějšími místy kolem Velkého Blaníku vás provede síť značených cyklotras; čekají na vás zastavení s legendami o rytířích i odpočinková místa, v Kondraci je k dispozici půjčovna kol i základní servis. Samozřejmě se můžete vypravit také na vrchol Velkého Blaníku s rozhlednou. V letních měsících na vás čekají vodní radovánky na vlašimském koupališti.